Akılçelen Yayınevinden akıl almaz Fırtına Işığı Arşivi kararı

Brandon Sanderson’un çok okunan ve dünyanın her yanında büyük hayran kitleleri olan kitaplarının ülkemizdeki yayıncılarından akılçelen yayınevinin Fırtına Işığı serisi ciltlerini iki kitaba bölerek yayınlama kararı alması üzerine Sanderson hayranları yayınevine sosyal medya üzerinden büyük tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Akılçelen yayınevinin Sanderson’un Fırtına Işığı Arşivinin ilk kitabını bölerek yayınlayacağına dair bir takım “dedikodular” sosyal medya üzerinden yazılmaya başlanmıştı. Telifhaklari.gov.tr üzerinden kitabın bölünerek yayınlanacağına ilişkin bandrol alındığının görülmesi üzerine Brandon Sanderson okurlarının akılçelen yayınevine tepkileri de arttı.

Türkçe Sanderson okurları Sosyal medya üzerinden durumu protesto ederek, şunları yazdılar. Yayınevinin zaten özenli bir çeviri yapmadığını imla ve dizgi hatalarıyla dolu olan kitapların fiyatlarını diğer aynı boyut ve sayfa sayısında olan kitaplara göre pahalı olmasına rağmen Sanderson okuyabilmek için bunları “sineye çektiklerini” ancak serinin ilk 2 kitabını alan okurları yok sayarak her şeyi sil baştan yapar gibi serinin sıfırlanmasının yayınevinin okurlarına karşı olan tavrının okuru yok sayma tavrı olduğunu söylediler.

Akılçelen yayınevinin okuru yok sayan bu akıl almaz tavrını yeniden değerlendireceğini umuyoruz.


Next Post Previous Post
No Comment
Add Comment
comment url