Jules Verne Kitaplığı - Alfa YayınlarıTürk okurunun çocukluğundan itibaren en yakından tanıdığı Bilim kurgu ve macera romanları yazarı Jules Verne Fransa'da doğdu.  Denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğuydu ve bu durum onun yazın hayatını derinden etkiledi. Küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.

1847’de hukuk öğrenimi görmesi için Paris’e gönderildi. Ancak paristeyken tiyatyora ilgisi derinleşti. 1850’^lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası, hukuk öğrenimini bıraktığını duyunca büyük bir tartışma çıktı ve harcamaları için gönderilen para kesildi. Bu durum Jules Verne’i öykülerini satarak para kazanmaya zorladı.

Paris’in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta’yı yayımladı. Bu romanı, Dünya’nın Merkezine Seyehat, Dünya’dan Ay’a ve Denizler Altında 20 000 Fersah gibi romanlar izledi.

Romanlarının büyük beğeni toplaması Jules Verne’i zengin bir adam yaptı. 1876’da büyük bir yat satın aldı ve Avrupa’nın çevresini yatıyla dolaştı.
1905’de Amiens’te öldü.
(Biyografi içeriği için Kitapyurdu yazar biyografisi kaynak olarak alınmıştır)

Jules Verne kitapları ülkemizde bir çok yayınevi tarafından yayınlandı, yayınlanıyor. Tüm kitaplarını ise İthaki yayınları ve Alfa yayınları tarafından basılmakta. Biz haberimizde hem kolay temin edilebilmesi ve hem de güncel baskılar olması nedeniyle Alfa yayınlarının Olağanüstü Serüvenler dizisi olarak bastığı kitaplara yer vereceğiz.

Alfa yayınlarından yeni Jules Verne kitapları çıktıkça haberimiz güncellenecektir.

ALFA YAYINLARI TARAFINDAN ÇIKAN KİTAPLARI (Sıralama çıkış sırasına göredir.)
 1. Buzlar Sfenksi
 2. Kaptan Grant’ın Çocukları
 3. Karpatlar Şatosu
 4. Arzın Merkezine Seyahat
 5. Güzel Sarı Tuna
 6. 80 Günde Devri Alem
 7. Macellanyada
 8. Denizler Altında 20.000 Fersah
 9. Balonla 5 Hafta
 10. Yirminci Yüzyılda Paris
 11. İnatçı Keraban
 12. Begüm’ün Beş Yüz Milyonu
 13. Mişel Strogof
 14. Mathias Sandorf
 15. Zacharius Usta
 16. Dr. Oxun Bir Fantezisi
 17. Esrarlı Ada
 18. Çin’de Bir Çinlinin Başına Gelenler
 19. Buzlar Arasında Bir Kış
Next Post Previous Post
No Comment
Add Comment
comment url