Philip K. Dick Kitaplığı – Alfa Yayınları


Philip K. Dick’nin Alfa yayınlarından yayınlanan kitaplarını haberimiz içerisinde bulabilirsiniz. Alfa yayınlarının tüm PKD kitaplarını basacak olmasına rağmen yine de diğer yayın evleri tarafından yayınlanan PKD kitaplarına haberimizin sonunda bulabilirsiniz.
Öncelikle PKD ( Philip Kindred Dick) Wikipedia’da yayınlanan biyografisini paylaşalım.
Philip Kindred Dick (d. 16 Aralık 1928 – ö. 2 Mart 1982), ABD’li bilim kurgu roman ve kısa hikâye yazarı. Bazı kitaplarını Richard Phillips ya da Jack Dowland mahlaslarıyla yazmıştır. Hayranları tarafından kısaca PKD olarak adlandırılır. Hayatının büyük bölümünü Kaliforniya’da geçirdi. Bir plakçı dükkânı işletmesi ve radyoda klasik müzik programları yapması dışında, başlıca uğraşı yazarlık oldu. Kırka yakın bilim-kurgu romanı dışında ana akım romanları da yazdı, ancak pek başarılı olamadı. Ölümünden sonra beş cilt halinde toplanan yüz civarında öyküsü vardır.
Ölümünden önce fazla tanınmayan bir yazar olan Dick’in roman ve kısa hikâyelerini bir kısmı ölümünden sonra senaryolaştırılıp film olarak büyük beğeni kazanmıştır. Bunların arasında en ünlüleri, yönetmen Ridley Scott tarafından Blade Runner adıyla 1982 yılında çekilen Do Androids Dream of Electric Sheep? ve 1965 yılında yazdığı We Can Remember It For You Wholesale öyküsünden yola çıkılarak yönetmen Paul Verhoeven tarafından çekilen 1990 yapımı Total Recall filmleridir. Her iki film yapılmış en iyi bilim-kurgu filmleri arasında yer almaktadır. PKD’nin 1956 yılında yazdığı The Minority Report adlı öyküsü yönetmen Steven Spielberg tarafından 2002’de filme alınmıştır.
Dick’in yazdığı bilim kurgu romanlarını türünün diğer örneklerinden ayıran en önemli özellik, gelecekte gerçekten olması muhtemel olaylarla birlikte toplumsal değişimleri genellikle “çalışan sınıf” çerçevesinde ele almasıdır. Dick toplumsal konuların yanı sıra siyasi ve metafizik konuları da ele almış, romanlarında tekelci şirketler ve otoriter hükümetler bolca yer bulmuştur. Özellikle erken dönem romanları, “gerçeklik” kavramının sorgulanması üzerine kuruludur.

Philip K. Dick Kitaplığı – Alfa Yayınları

Alfa yayınlarından çıkan PKD kitapları, yeni kitaplar çıktıkça haberimiz güncellenerek, PKD kitaplığına eklenecektir.

 1. Gökteki Göz
 2. Alfa Ayının Kabileleri
 3. Sizi İnşa Edebiliriz
 4. Bir Palavracının İtirafları
 5. Vulcan’ın Çekici
 6. Dr. Kan Bedeli
 7. Uzay Piyangosu
 8. Sokaktan Gelen Sesler
 9. Elektrikli Düşler
 10. Bay Uzay Gemisi - Toplu Öyküler Cilt 1
 11. Kader Ajanları - Toplu Öyküler Cilt 2
 12. Sondan Bir Önceki Gerçek
 13. Ölüm Labirenti
 14. Yetenekliler Dünyası - Toplu Öyküler Cilt 3
 15. Titanlı Oyuncular
 16. Gelecek Seneyi Bekle
 17. Galaktik Çömlek Tamircisi
 18. Uzaydaki Çatlak

Ayrıca Alfa yayınlarından çıkan Philip K. Dick’in Peşinde Anne R. Dick tarafından yazılan  PKD’nin kurgu kitapları dışında 3. eşi (1958- 1964 yılları arasında evli kaldılar) Anne R. Dick tarafından yazılan PKD biyografisi Philip K. Dick’in Peşinde kitabı da Alfa Yayınları tarafından yayınlandı ve PKD hayranları için yazarı daha yakından tanıyabilmek için okunabilir.
Next Post
No Comment
Add Comment
comment url